فولاد TRIP چیست؟

فولاد با استحکام بالا (AHSS) برای کاربردهای اتومبیل شامل فولادهای دو فاز (فولاد DP) ، فولادهای فاز پیچیده (فولاد CP) ، پلاستیک پذیری ناشی از تحول (فولادهای TRIP فولادی) ، فولادهای مارتنزیتی (فولاد MS) و فولادهای Quenching و تقسیم بندی) استیل های پلاستیکی ناشی از Twinning (فولاد TWIP) و استیل های سختی گیر / بور (فولاد PH / B B). فولاد TRIP به دلیل مقاومت بالا ، استحکام کششی و عملکرد خوب مهر زنی در کاربردهای صنعتی بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. فولاد TRIP نوعی از فولادپذیری ناشی از ترانسفورماتور است ، برای اولین بار توسط VF Zackay کشف شد ، که از تحول مارتنزیتی ناشی از کرنش و پلاستیک ناشی از فاز آستنیت باقیمانده برای بهبود استحکام و استحکام صفحات فولادی و بهبود شکل پذیری استفاده می کند. بشقاب استیل. این ماده عمدتاً برای قطعات با ساختار نسبتاً پیچیده استفاده می شود ، مانند صفحه محکم کننده ستون B و پرتو طولی جلوی اتومبیل.

آستنیت باقیمانده یک باقیمانده از تحول آستنیت است. وقتی ماتریس به مارتنزیت تبدیل شود ، قسمت باقیمانده فقط به دلیل محدودیت فضا ، می تواند به عنوان آستنیت وجود داشته باشد ، که به آن آستینیت باقیمانده گفته می شود. در فرآیند تغییر شکل فولاد TRIP ، آستنیت باقیمانده به مارتنزیت با کربن بالا با مقاومت بالا تبدیل می شود و با گسترش حجم ، بی ثباتی تغییر شکل پلاستیک مهار می شود و دامنه فرمت یکنواخت افزایش می یابد ، بنابراین استحکام و انعطاف پذیری بهبود یافته اند

محتوا و ثبات آستینیت باقیمانده کلیدهای اثر TRIP هستند. برای به دست آوردن تعداد زیادی از آستینیت باقیمانده از گرمای بحرانی و از بین بردن ایزوترمال باینیت پایین استفاده شد. مقدار زیادی آستنیت باقیمانده با کنترل نورد و خنک کردن فولاد TRIP به دست می آید. ریزساختار دو فولاد TRIP مشابه است ، که عمدتا از {{0} - - 60 F فریت ، 25 - - 40 B Bainite ، و مقدار کمی Martensite و 4}}} - - 15 تشکیل شده است آستینیت باقیمانده٪ (همانطور که در شکل نشان داده شده است). در حالی که فولاد TRIP مقدار مشخصی دارد (GG gt؛ 6} {)٪) ، ثبات آستنیت باقیمانده را مقایسه کنید ، با تغییر شکل پلاستیکی تولید خارجی ، آستنیت باقیمانده به تدریج افزایش می یابد ، سخت شدن کرنش ، تحول فاز و تبدیل به مارتنزیت می شود. سختی موضعی بهبود یافته است ، ادامه آن به تغییر شکل دشوار است ، تغییر فاز به طور مساوی گسترش یافته به کل مواد دارای انعطاف پذیری بالایی است.

Microstructure of trip steel


مزایای استفاده از فولاد TRIPstrength {0}}) استحکام و انعطاف پذیری بالا ، یعنی محصول پلاستیک بسیار قوی (Rm × A)؛ محصول پلاستیکی قوی از فولاد TRIP به طور کلی بیشتر از {} ​​1}} MPa است.

index {0}}) مقدار سختی کار در n از فولاد TRIP زیاد است ، به طور متوسط ​​بیش از 0 است. 2؛

is {0}}) ناهمسانگردی هواپیما نسبتاً کم است ، و گوش ها در مشت زدن عمیق بسیار کوچک هستند.

Another {0}}) دلیل دیگری که از فولاد TRIP در اتومبیل ها استفاده می شود این است که دارای سختی کاری بزرگ و اثر سفت کننده قابل توجهی در پخت است.

steel {0}}) TRIP فولاد&# 39 ؛ نسبت کمانش (Re / Rm) در حدود 0. {3}}} 0 ~ {5} ، پردازش آن را آسان می کند.

limit {}}}) ارتفاع و خاصیت کششی حداکثر با تشکیل زیاد ، به ویژه برای قطعات شکوفه مناسب.

7) جذب انرژی زیاد در هنگام تصادف ، که باعث افزایش ایمنی می شود. با افزایش سرعت کرنش ، میزان تبدیل از آستنیت باقیمانده به مارتنزیت افزایش می یابد ، که ثابت می کند فولاد TRIP برای قطعات خودرو ضد ضربه بسیار مناسب است.

steel {0}}) فولاد TRIP به دلیل ضریب سخت کاری زیاد و سخت شدن چرخه ای ناشی از استرس چرخه ای ، دارای مقاومت خستگی بالایی است.

ترکیب شیمیایی فولاد TRIPدر حال حاضر ، فولاد کم کربن کم و آلیاژ پایین Si-Mn TRIP ، که به فولاد TRIP سری C-Si-Mn نیز معروف است ، تولید انبوه شده است. ترکیب شیمیایی اصلی فولادهای TRIP سری C-Si-Mn 0 0 {7}} ~ ~ 0 2٪ C ، {{7} 0 ~ {9} {0 0 Si ، 1 .0 ~ ~ 2 .0 M منگنز. معمولاً عناصری مانند Al و P برای بهبود قدرت اضافه می شوند.


ترکیب شیمیایی TRIP steel فولاد بائو Q / BQB 312-2009

C

سی

من

P

S

آل

مس

≤0.3

≤2.2

≤2.5

≤0.090

≤0.015

≥0.010

≤0.20

TRIP خاصیت مکانیکی

مواد

TRIP 600

TRIP 800

درجات

BR 400 / 590 TR

BR 450 / 780 TR

استحکام کششی / MPa

705

915.73

قدرت / MPa

500

585.8

کشیدگی /٪

24.0

17.5

استفاده از فولاد TRIPدر حال حاضر ، فولاد TRIP به طور گسترده ای در صنعت تولید خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. به منظور کاهش وزن خودرو ، کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی محیط زیست ، لازم است که ضخامت صفحه خودرو را بدون آسیب رساندن به عملکرد ایمنی کاهش داد. فولاد TRIP یک راه حل مناسب برای روند تقویت بالای صفحه خودرو است. در عین حال ، فولاد TRIP همچنین دارای ظرفیت جذب انرژی قوی است و می تواند در برابر تغییر شکل پلاستیک در هنگام ضربه مقاومت کند ، که به طور قابل توجهی سطح ایمنی خودروها را بهبود می بخشد.

علاوه بر این ، فولاد TRIP همچنین می تواند در پیچ مین زغال سنگ ، مهندسی عمران ، خطوط لوله و کشتی های کرایوژنیک مورد استفاده قرار گیرد. پیچ در جاده زغال سنگ نیاز به مواد بدنه میله دارد که از استحکام و ظرفیت تحمل بالایی برخوردار باشد تا بتواند تغییر شکل جرم سنگ اطراف جاده را کنترل کند. در عین حال ، به درجه خاصی از پلاستیک نیز نیاز دارد تا بتوان سنگ صحیح اطراف آن را فشرده کرد و توزیع مجدد استرس ، یعنی سازگاری با تغییر شکل سنگهای اطراف. خصوصاً در شرایط سنگ و معدن نرم ، شکسته و گسترده اطراف سنگ و معدن ، سنگ اطراف جاده دارای مقاومت کم و تغییر شکل زیاد است. انعطاف پذیری بدنه پیچ از اهمیت بیشتری برخوردار است.


فولاد TRIP اغلب با فولاد TWIP اشتباه گرفته می شود ، بنابراین باید تفاوت بین تأثیرات TRIP و TWIP را بدانید. به عبارت ساده تر ، اثر TWIP از لحاظ بهبود قدرت و کشیدگی از اثر TRIP قوی تر است. اثر TRIP به دلیل انتقال مارتنزیت از Metastable FCC - Austenite به مکعب محکم محکم (BCC) است ، در حالی که اثر TWIP بر پایه دوقلوهای مکانیکی استوار است و در نتیجه سرعت سختی کار کمتر و کشیدگی بیشتر در زمان استراحت انجام می شود. اثر TWIP را می توان به عنوان اثر تقویت پویا در سالن-گلدان ، به عنوان چهره های دوقلوی به عنوان یک نیروی قدرتمند برای جلوگیری از لغزش عمل کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فولاد TRIP ، لطفا بلافاصله با ما تماس بگیرید.