تجزیه و تحلیل نقطه سفید از نوار فولادی 42CrMo4

لکه سفید نوعی نقص داخلی شکستگی از فولاد است. شکستگی طولی فولاد به صورت لکه های نقره ای گرد یا بیضی شکل است ، در حالی که مقطع عرضی بعد از پولیش و فرسایش اسیدی ترک های باریک است ، گاهی اوقات به صورت شعاعی توزیع می شود ، گاهی موازی با جهت تغییر شکل یا به طور نامنظم توزیع می شود.

42CrMo4 نوعی از فولاد ساختاری آلیاژ کروم - مولیبدن است که دارای خواص مکانیکی کاملی خوب و سختی پذیری بالا و عملکرد پردازش حرارتی است. این ماده عمدتاً برای تولید فرورفتگی هایی با نیاز به مقاومت بیشتر یا بخش های بزرگتر و مهار شده مانند دنده های بزرگ برای کشش لوکوموتیو ، چرخ دنده انتقال سوپرشارژر ، محور عقب ، فنر ، سیلندر موتور و غیره استفاده می شود. با این حال ، تمرین ثابت کرده است که فولاد Cr-Mo 42CrMo4 به راحتی می تواند نقایصی مانند لکه های سفید را ایجاد کند ، که به طور جدی به خصوصیات مکانیکی فولاد آسیب می رساند ، باعث می شود که قابلیت انعطاف پذیری فرورفتگی ها کاهش یابد ، و به راحتی منجر به ترک خوردگی در عملیات گرمایش مجدد ، فرونشاندن و شکستگی شکننده شود. بخشش

 

white spot defect


فرآیند تولید نوار فولادی 42CrMo4 شامل: ذوب EAF ref پالایش LF → ریختن cooling خنک کننده آهسته ipping سلب کردن → گرمایش → جعل → عادی سازی و نرم شدن است. عملیات حرارتی فولاد 42CrMo4 به شرح زیر است:

  1. پس از دمشیدن ، شمش تسکین دهنده استرس نبود.

  2. گرمایش قبل از جعل؛

  3. فرآیند جعل: 20٪ کاهش ، شماره گیری مستقیم به Φ 580 mm x 6000 mm.

  4. عادی سازی و خاموش شدن (رفع آب و خنک کننده هوا) به طور مستقیم پس از جعل ،.

  به منظور تعیین علت واقعی شکستگی شکننده میله استیل 42CrMo4 در طول استفاده ، تجزیه و تحلیل نمونه در محل نقص معمولی در بخش میله هسته انجام شد. پس از شستشوی اسید با قدرت کم ، با چشم غیر مسلح مشخص شد که ترک های باریک و باریک سروات که در فاصله مشخصی از سطح نمونه و یا در نزدیکی مرکز توزیع شده اند ، دایره های متحدالمرکز شعاعی یا اشکال نامنظم هستند ، که نقص های ترک سفید نقطه معمولی بودند.

longitudinal cracks

نقطه سفید نقص ذاتی فولاد سازه ای از آلیاژ کربن متوسط به ویژه در تخته های فولادی Cr و Mo یا فرورفتگی با مقاطع بزرگ است که نشان می دهد فولاد 42CrMo4 در واقع از جنس استیل حساس به سفید است. می توان گفت که فرایند جعل مندیل طول کشش شفت است. لایه سطح در ناحیه تغییر شکل سخت و ناحیه تغییر شکل ناحیه کوچک قرار دارد و عمق زیر سطح تا مرکز منطقه بزرگ تغییر شکل است. در فرآیند جعل ، لایه سطح بین مناطق کوچکی که تغییر شکل آن دشوار است و تغییر شکل آسان به دلیل گردش کار قطعه کار تبادل می شود ، رد و بدل می شود ، در حالی که لایه سطح همیشه در یک منطقه تغییر شکل بزرگ از عمق معینی از سطح تا هسته. تغییر شکل ناهموار باعث می شود که قسمت میانی بخش در معرض دو فشار فشاری قرار بگیرد و دو لبه جانبی در جهت ضخامت در معرض استرس کششی محوری و فشار فشاری قرار بگیرند. به وضوح دیده می شود که ناحیه تغییر شکل بزرگ باعث غلظت ترک می شود و H در شکاف تجمع می یابد. در همین حال ، به دلیل انتشار ناشي از استرس باقیمانده ، فشار هیدروژن تا مساوی با نیروی پیوند اتم های فلزی افزایش می یابد و پیوندهای اتمی شکسته می شوند و منجر به رشد ترک ها و تشکیل لکه های سفید می شوند.

 

از طریق تجزیه و تحلیل نقص نقطه سفید از فولاد 42CrMo4 ، ما روشهای کنترل و تعمیر را خلاصه می کنیم:

(1) اقدامات برای کاهش مقدار H در فرآیند تولید فولاد:

  • محتوای نقطه انتهایی C را افزایش داده و از پراکسیداسیون جلوگیری کنید.

  • شدت همزن را افزایش داده و جریان آرگون را تحت خلاء افزایش دهید.

  • l ظرفیت پمپاژ تجهیزات خلاء را افزایش دهید.

(2) روش های جعل و تراکم که می تواند حساسیت نقطه سفید را کاهش دهد از نظر فناوری پذیرفته شده اند. به عنوان مثال ، سعی کنید از جعل دمای بالا استفاده کنید و فاصله بین هسته تا سطح فرجنجها را کوتاه کنید ، سرعت انتشار H و ناحیه نسبی فرجنجها را افزایش دهید تا H بتواند از داخل فرجنجها به راحتی رسوب کند. و احتمال تشکیل نقطه سفید فولادی را کاهش می دهد.

(3) كيفيت مواد اوليه را كاملاً كنترل كنيد تا محتواي اجزاء را تا حد زيادي كاهش دهد. با توجه به محتوای H و اندازه سطح مقطع قطعات فرفورژه پس از جعل ، یک فرآیند مناسب برای عملیات حرارتی برای از بین بردن استرس باقیمانده ناشی از تنش دما و تغییر شکل ناهموار هنگام خنک کننده تعیین می شود.