مس و آلیاژهای مس

مس و آلیاژهای مس

مس و آلیاژهای مس مجموعه ای از مواد بی نهایت قابل بازیافت را ارائه می دهند که بسیاری از ترکیبات مناسب برای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی را فراهم می کند که زندگی روزمره ما را تسهیل و تقویت می کند.

عملکرد مس را می توان با آلیاژ کردن متناسب با بسیاری از کاربردهای صنعتی گسترش داد: ساخت یک ماده جامد از دو یا چند فلز مختلف. هدایت الکتریکی و حرارتی خوب ، مقاومت ، انعطاف پذیری و مقاومت در برابر خوردگی عالی تنها برخی از خصوصیاتی است که مس و آلیاژهای آن ارائه می دهند. آلیاژهای مس بر اساس ترکیب آنها در خانواده ها دسته بندی می شوند.

بیش از 400 آلیاژ مس وجود دارد که هرکدام ترکیبی از خواص منحصر به فرد دارند که متناسب با بسیاری از کاربردها ، فرآیندهای تولید و محیط است.

مس خالصدارای بهترین رسانایی الکتریکی و حرارتی از هر فلز تجاری است. امروزه بیش از نیمی از مس تولید شده در کاربردهای الکتریکی و الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد و این منجر به طبقه بندی مناسب انواع مس به الکتریکی (هدایت بالا) و غیر الکتریکی (مهندسی) می شود.

مس آزادانه تر از بیشتر فلزات و با طیف گسترده ای از عناصر آلیاژی برای تولید آلیاژهای زیر تشکیل می شود:

برنجیاصطلاح عمومی برای طیف وسیعی از آلیاژهای مس و روی است که دارای ترکیبات مختلفی از خواص ، از جمله مقاومت ، ماشینکاری ، شکل پذیری ، مقاومت در برابر سایش ، سختی ، رنگ ، بهداشتی ، هدایت الکتریکی و حرارتی و مقاومت در برابر خوردگی است.

برنزآلیاژها از مس و قلع ساخته می شوند و اولین بار در حدود چهار هزار سال پیش ساخته شده اند. آنها از چنان اهمیتی برخوردار بودند که منجر به ایجاد دوره ای در زمان نامگذاری عصر مفرغ شدند.

اسلحه های مسلحآلیاژهای مس با قلع ، روی و سرب هستند و به دلیل سهولت ریخته گری و مقاومت و مقاومت در برابر خوردگی حداقل 2000 سال مورد استفاده قرار گرفته اند.

آلیاژهای مس-نیکلمقاومت عالی در برابر خوردگی دریایی ، هدایت حرارتی بالا و حساسیت کم به اتصال میکرو ارگانیسم های دریایی دارند. افزودن نیکل به مس باعث افزایش مقاومت و مقاومت در برابر خوردگی می شود ، اما شکل پذیری خوبی در آن حفظ می شود.

نیکل نقرهآلیاژها از مس ، نیکل و روی ساخته می شوند و می توان آنها را به عنوان برنج های خاص در نظر گرفت. آنها ظاهری نقره ای جذاب دارند تا رنگ برنجی معمولی.

بریلیم - مسدر شرایط کاملاً حرارتی و سرد کار سخت ترین و قوی ترین آلیاژ مس است. از نظر خصوصیات مکانیکی به بسیاری از ورق های فولاد آلیاژی با مقاومت بالا شبیه است اما در مقایسه با فولادها مقاومت به خوردگی بهتری دارد.